“YANGI O’ZBEKISTON – INSON HUQUQLARI” UMUMMILLIY DARSLARI JARAYONIDAN
O’zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Toshkent shahar boshqarmasining 2023-yil 4-dekabrdagi 01/02-423-sonli xati, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 29-noyabrdagi 3/18-70-sonli xati, shuningdek, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 12-maydagi PF-70-sonli Farmoni bilan tasdiqlangan Inson huquqlari umumjahon deklarasiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag’ishlangan tadbirlar dasturining 17-1-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida 2023-yil 6-7-dekabr kunlari TDTrU akademik litseyi o’quvchilari ishtirokida “Yangi O’zbekiston – inson huquqlari” umummilliy dars mashg’ulotlari o’tkazildi.
Mashg’ulot davomida Tarix fani o’qituvchisi B.Jo’rayev yuqoridagi mavzu bo’yicha o’quvchilarga slayd orqali ma’lumotlarni keng va atroflicha tushuntirdi. Bundan tashqari maxsus kurs darsida keltirilgan eng muhim masalalarlarni ham aytib o’tdi.

ИЗ ПРОЦЕССА МЕЖДУНАРОДНЫХ УРОКОВ «НОВЫЙ УЗБЕКИСТАН – ПРАВА ЧЕЛОВЕКА»
Письмо № 01/02-423 Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 4 декабря 2023 года акимата города Ташкента, письмо № 3/18 Министерства высшего образования, науки и инноваций от 29 ноября 2023 года Письмо № 70, а также пункт 17-1 программы мероприятий, посвященных 75-летию принятия Всеобщей декларации прав человека, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 29 ноября 2023 года. 12 мая 2023 г. № ПФ-70, 2023 г. 6-7 декабря учащиеся академического лицея ТДТРУ приняли участие во всеукраинском уроке «Новый Узбекистан – права человека».
В ходе занятия учитель истории Б.Джораев широко и подробно разъяснил ученикам информацию по вышеуказанной теме посредством слайда. Кроме того, он упомянул наиболее важные вопросы, представленные на уроке спецкурса.