“ZO’RAVONLIKKA QARSHI 16 KUN” TADBIRI JARAYONIDAN
2023-yil 1-dekabr kuni TDTrU akademik litseyida “Zo’ravonlikka qarshi 16 kun” shiori ostida “Zo’ravonliksiz oila – farovon hayot sari” mavzusida tadbir bo’lib o’tdi.
Tadbirda muassasa rahbari M.T.Xasanova, Shayxontohur tuman sudi rais o’rinbosari A.A.Abdulxayrov, TDYU o’qituvchisi X.I.Gazibekov, Respublika Ma’naviyat-ma’rifat markazi tuman bo’limi rahbari N.Alibekova, tuman Xotin-qizlar inspektori, podpolkovnik G.Ishanxonova, N.X. Po’latova, tuman IIBB terrorizmga qarshi kurashish bo’lim kapitani F.I.To’rayevlar o'quvchi-yoshlarga, pedagog-o'qituvchilarga zo’ravonlik tushunchasi va uning bir nechta turlari, bunga nisbatan ma’muriy va jinoyat kodekslarida belgilangan jazo va jarimalar haqida batafsil ma’lumot berib o’tdi.
Mavzu doirasida videoroliklar ham namoyish etildi va tahlil qilindi.
O'quvchilardan M.Eshboyeva, F.Abduraxmonovalar o'zlarini qiziqtirgan savollariga mutaxassislardan javoblar oldi.

ИЗ ПРОЦЕССА АКЦИИ «16 ДНЕЙ ПРОТИВ НАСИЛИЯ»
1 декабря 2023 года в академическом лицее ТДТрУ под лозунгом «16 дней против насилия» состоялось мероприятие на тему «Семья без насилия – к благополучной жизни».
В мероприятии приняли участие руководитель учреждения Хасанова М.Т., заместитель председателя Шайхонтохурского районного суда Абдулхаиров А.А, преподаватель ТДЮ Х.Ишанхонова, Н.Х. Полатова, капитан районного отдела по борьбе с терроризмом ИИББ Ф. И. Тораевлар, подробно рассказала о понятии насилия в отношении студентов, педагогов-преподавателей и некоторых его видах, наказаниях и штрафах за это в административном и уголовном кодексах.