"ISTE'DOD" MUSIQA TO'GARAGI O'Z FAOLIYATINI BOSHLADI
2023-yil 26-oktabr kuni TDTrU akademik litseyida Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning «Madaniyat va san’at sohasini yanada rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Qaror ijrosi, shuningdek, har bitta muassasa o’quvchisi cholg’u asboblaridan bittasini chala olish mahoratini o’rganishi kerak degan buyuk so’zlaridan kelib chiqib, akademik litseyda tashkil etilgan “ISTE'DOD” musiqa ijodiy to’garagi o’z faoliyatini boshladi.
Bir nechta ko’rik-tanlovlar g’olibi, to’garak rahbari Azizbek Oyto’rayev to’garak a’zolariga musiqa asboblaridan afg’on, qashqar rubobi, dutor, doira va boshqa musiqa asboblari haqida nazariy ma’lumotlar berib o'tdi.
Shuningdek, amaliyotda musiqa asboblarini chalib ko’rsatib, o’quvchi-yoshlarga musiqaning nafis kuylarini, ayniqsa, o’zbek milliy kuylarini chalib ko’rsatib to’garak a’zolarining olqishiga sazovor bo'ldi.

«ТАЛАНТ» НАЧАЛ СВОЮ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В МУЗЫКЕ
26 октября 2023 года в академическом лицее ТДТрУ во исполнение Постановления Президента Шавката Мирзиёева «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию сферы культуры и искусства», а также для каждого ученика учреждения прозвучит мюзикл. на основе его великих слов о том, что он должен научиться мастерству игры на одном из своих инструментов, в академическом лицее начал свою деятельность музыкальный творческий кружок «ТАЛАНТ».
Азизбек Ойтораев, победитель нескольких конкурсов, руководитель клуба дал теоретическую информацию членам клуба об афганском, кашгарском рубоби, дуторе, дойре и других музыкальных инструментах.tdi
Kроме того, он показал ученикам игру на музыкальных инструментах, исполнил изящные мелодии музыки, особенно узбекские национальные мелодии, и заслужил аплодисменты членов клуба.